آرش اسماعیلی

مترجم، منتقد و مدرس موسیقی

موسیقی را از نوجوانی، به شوق آواز کلاسیک، با حضور در کلاس­ های سلفژ و تئوری موسیقی دکتر حسین مهربان آغاز کرد. سپس مبانی آواز کلاسیک را نزد شادروان محمد نوری آموخت. به توصیه او، برای تسلط بیشتر در آواز، همزمان به یادگیری پیانو پرداخت؛ سازی که به مرور، سودای جانش شد. پیانو را با هومن ساعتچی آغاز کرد، با آزاد حکیم­ رابط ادامه داد و در مسترکلاس های دلبر حکیم ­اُوا حضور یافت. سلفژ و هارمونی را از ایمان خواجه­ زاده و علی رادمان آموخت. با حضور در مسترکلاس 10 روزه­ ی گابریلا کیاپا در کانزو ایتالیا و اجرای کنسرت پایان­دوره، از آکادمی اِربا مدرک دیپلما گرفت. در آزمون­ های بین­ المللی رویال کالج لندن حضور یافت و موفق به اخذ مدرک ABRSM  در تئوری موسیقی و پیانو شد.

علاقه ­مندی او به زبان و ادبیات و تحصیلات دانشگاهی در رشته­ ی مترجمی زبان انگلیسی و پیوند آن با موسیقی، در اجرا و ترجمه­ ی دوره­ ی آموزش پیانوی شاوم تبلور یافت. سه جلد نخست این مجموعه­ ی نُه جلدی را در سال 1394 با نشر موسیقی ماهور منتشر کرد و جلد چهارم را در دست انتشار دارد. علاوه بر شاوم، چند ترجمه ­ی مقاله­ نیز در فصلنامه موسیقی ماهور دارد. و نقدهایی که در روزنامه­ های خبر، عصر مردم و افسانه، همچنین سایت گفتگوی­ هارمونیک منتشر شده­ اند.

فیلم مستند صفیر لنج­ های دربند به کارگردانی محمد­مهدی امیدواری، تجربه­ ی پژوهشی قوم­ موسیقی­ شناسی اوست که به وسیله­ ی نشر موسیقی ماهور در دست انتشار است.

 

فعالیت­ های آموزشی

تدریس پیانو با تمرکز بر آموزش به کودکان از سال 1380 در آموزشگاه­ های ماهور، زند، باریتون و آرشه.

تدریس تئوری و درک­ و ­دریافت موسیقی از سال 1380

 

فعالیت­ های اجرایی

حضور در هیأت رئیسه نشر موسیقی زند از بدو تأسیس که حاصل آن مدیریت تولید آلبوم معبد پیکره­ های چوبی اثر نوید افقه و مدیریت اجرایی رسیتال­ های رافائل میناسکانیان، دلبر حکیم­ اُوا، لیلی افشار و ... بوده است.

تأسیس و مدیریت هنری انجمن شیراز فیلارمونیا با همکاری محسن خباز.

سردبیری فصلنامه موسیقی زنگار.